Sahiplenmeyi Öğrenmek

Sahiplenmeyi Öğrenmek

Kodlamaya başlamadan önce kodumuza sahip çıkmayı öğrenelim.

Hangi yazılım dilini öğreniyorsanız, hangi makineyi çözmeye çalışıyorsanız veya kimi sevmek istiyorsanız öncelikle onu sahiplenmeyi öğrenmek gerekir.

Sahiplenme duygusu o iş veya kişi ile uğraşırken, sorunlarını dinlerken veya çözerken hatta sorunların çözümünü ararken kafanızın çok daha farklı çalışmasına, olaylara tüm açılardan bakmanıza ve sıkılmamanıza olanak sağlayacaktır.

Bazı bijuterilerde arkadaşlık bilekliği satılır veya sitelerde arkadaşlık bilekliğinin nasıl yapıldığını anlatan makaleler ile sahip olunur. Bir ara çok modaydı. Şu an nasıldır bilemiyorum...

Hediye eden kişi ona bir şekilde karşı tarafın önemli olduğunu ve uzun yıllar yanında olmasını istediğini belirtir. Kopmayacağını bildiği bir bilekliğe kopana kadar arkadaşız diye bir anlam yükler ve hiç çıkartmamasını diler. Hediye eden kişiyi gerçekten seviyorsak, çıkartmamaya çalışırız ve ona gözümüz gibi bakarız. Tabi yaşın da belli bir noktaya gelmesinden ötürü artık arkadaş bileklikleri yok. Ancak o bilekliğe sahip çıkmak aslında bizim nesnelere anlam yüklememize ve sahiplenmeyi öğrenmemize neden olur.

Siz de sahiplenmek istediğiniz bir eşya için bu bir t-shirt olur, bileklik olur, kolye olur, cüzdan olur artık ne olursa kolay kolay yıpranmayacak bir şeyi sevdiğiniz birinden hediye etmesini isteyebilirsiniz.

Hiç çıkartmadığım bir kolyem vardır mesela. Cüzdanımda harcamayacağım uğur paralarım. Küçükken bir para kasam vardı içine oyuncaklarımı koyduğum. Koca kasayı yanımdan hiç ayırmazdım. İçine bir kaç bozuk para, bir kaç oyuncak sığdırırdım.

Bu şekilde ufak şeylerle başlayıp sahip olmayı öğrenirseniz çok faydası olur.

İşinize, sevdiğinize, eşyalarınıza sahip çıkın. Öğrendiğiniz dile de sahip çıkın onun farklı yönlerini keşfedin, ona katkı sağlayın geliştirin daha da sevdiğiniz bir parçanız olacaktır.

İlk yazı bu şekilde oldu. Kod bölümlerini ayrıca bir tag ile derslere göre ayıracağım.

Arada da bu şekilde içimden geldiğince yazarım.

Yayınları takip etmeyi discord kanalına gelmeyi unutmayın.